Czółenka damskie to bardzo klasyczny i elegancki rodzaj kobiecego obuwia. Należące do tej kategorii buty charakteryzują się zamkniętą konstrukcją, brakiem zapięć i wiązań oraz cholewkami kończącymi się tuż przed kostką. Czółenka można łatwo i szybko wsunąć na stopy, a ich elegancki wygląd czyni z nich jedne z najbardziej klasycznych oraz uniwersalnych kobiecych butów.

Czółenka i ich długa historia

Czółenka jako odrębny rodzaj obuwia po raz pierwszy pojawiły się w XVI w. i nie były bynajmniej butami przeznaczonymi dla kobiet! Jako pierwsi obuwie tego typu nosili bowiem mężczyźni, a konkretnie służący, których zadaniem było usługiwanie na dworach szlacheckich. Do sprawnego wykonywania swoich obowiązków służba potrzebowała bowiem obuwia, które będzie szybkie oraz sprawne w zakładaniu. Odpowiedzią na ich potrzeby były właśnie pierwsze czółenka – buty, które jednym ruchem można było włożyć na stopy.

Czółenka jako element kobiecej garderoby pojawiły się dopiero w XIX w. W tym czasie zaobserwować można ogromny wzrost zainteresowania kobiet obuwiem, co wprost przełożyło się na mnogość oraz duże zróżnicowanie dostępnych w sprzedaży modeli. Eleganckie panie najchętniej sięgały właśnie po ówczesne odpowiedniki czółenek, które wraz ze zmianą trendów oraz gustu kobiet ulegały w następnych latach kolejnym przeobrażeniom. W pierwszej połowie XX w. czółenka zyskały swoje dwa charakterystyczne po dziś dzień atrybuty – zaokrąglony nosek oraz niewielki, wygodny w codziennym noszeniu obcas w postaci słupka.

Czółenka damskie – co to za buty i z czym warto je nosić?

Jakie czółenka damskie warto dziś kupić i z czym je nosić?

Czółenka damskie to bardzo wdzięczny rodzaj kobiecego obuwia, który możemy zakładać na różne okazje oraz zestawiać z wieloma strojami. Zabudowane czółenka na obcasie typu szpilka świetnie nadają się do ubierania na wszystkie ważne okazje wymagające od nas odpowiedniego stroju. Założymy je np. na służbowe imprezy, uroczystości rodzinne oraz na randki, wyjścia do teatru, kina czy opery.

Czółenka damskie świetnie nadają się także do noszenia na co dzień. Wybierając codzienne buty tego typu warto jednak postawić na wygodę i zdrowie naszych stóp oraz skupić się głównie na obuwiu na niższym obcasie typu słupek, które będzie komfortowe w noszeniu nawet przez wiele godzin. Modne czółenka damskie możemy zakładać do niemal każdego rodzaju stroju. Szczególnie efektownie prezentują się jednak w towarzystwie długich balowych sukien, spódnic o długości mini i midi oraz spodni typu rurki i cygaretki. Odważne kobiety w ciepłe letnie dni mogą także pokusić się o ich noszenie do krótkich spodenek oraz szortów.

Dziś czółenka damskie są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych butów. Sięgają po nie zarówno starsze, eleganckie panie, jak i nastolatki, które pragną dodać sobie nieco więcej powagi oraz naśladować styl i look starszych od siebie kobiet. Nie ulega więc wątpliwości, że czółenka damskie powinny dziś znaleźć się w szafie każdej modnej kobiety. Są bowiem uniwersalne, eleganckie i zawsze modne, co sprawia, że po kupione dziś modele z powodzeniem sięgniemy także w kolejnych latach.