Chrzest Święty to pierwsza i najważniejsza zarazem uroczystość w życiu dziecka, jego rodziców oraz najbliższej rodziny. Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy chrzczą swoje pierwsze dziecko, staje przed poważnym dylematem – wyborem stroju, w którym ich pociecha otrzyma swój pierwszy sakrament. Jaki strój wybrać, aby pasował on zarówno do naszego poczucia estetyki, jak i powagi uroczystości?

Odpowiedni strój do chrztu dla dziewczynki i chłopca

Zdecydowana większość rodziców decyduje się na chrzest dziecka w wieku niemowlęcym. Maluszki, które jeszcze nie chodzą większą część uroczystości spędzają w ramionach rodziców lub w wózeczku. Coraz częściej do chrztu przystępują jednak także starsze już dzieci, które samodzielnie siadają oraz chodzą. Strój, który wybierzemy do chrztu powinien być więc dopasowany do wieku dziecka, powagi uroczystości oraz pory roku, aby maluch czuł się w nim dobrze i komfortowo.

Dla dziewczynki najlepszym wyborem będzie biała sukienka do chrztu lub bawełniane body z ozdobnymi wstawkami, np. koronkami lub falbankami, które można zestawić np. z modną tiulową spódniczką. Taki strój będzie wygodny oraz pozwoli rodzicom szybko przewinąć dziecko. W zimie do podstawowego stroju warto dołożyć cieplejszy sweterek w jasnym kolorze lub pelerynkę z kapturkiem, która ochroni główkę dziecka przed chłodem panującym zwykle w świątyni.

Dobrym wyborem dla chłopca zarówno w wieku niemowlęcym, jak i starszego będzie natomiast elegancki garniturek do chrztu, który świetnie pasuje do powagi uroczystości oraz podkreśla płeć dziecka. Garniturek można kupić w już gotowych kompletach, w których znajdują się m. in. takie dodatki, jak biała koszula, marynarka, spodnie z szelkami lub bez oraz eleganckie bucki. Możemy także samodzielnie skompletować idealny strój do chrztu dla małego dżentelmena samodzielnie wybierając poszczególne jego elementy.

Ubranko i dodatki do chrztu dla chłopca i dziewczynki

Dodatki do stroju dla chłopca i dziewczynki

Ciekawym uzupełnieniem stroju do chrztu dla dziecka będą także ozdobne dodatki, które nadadzą ubiorowi dodatkowych walorów estetycznych. Dla dziewczynki warto wybrać np. efektowną opaskę na główkę, która będzie estetycznym uzupełnieniem białej sukienki. Chłopca z kolei warto zaopatrzyć w muszkę stanowiącą klasyczne uzupełnienie eleganckiego garniturku do chrztu.

Bardzo ważnym elementem stroju, który tradycyjnie powinien być obecny podczas każdej uroczystości Chrztu Świętego jest tzw. szatka do chrztu. Jest to niewielka, koniecznie śnieżnobiała chusteczka, którą wedle polskiej tradycji powinna zakupić matka chrzestna dziecka. Szatka do chrztu jest kładziona na piersi dziecka w chwili, kiedy kapłan polewa jego główkę wodą i tym samym symbolicznie zmywa z niego grzech pierworodny. Symbolizuje ona czystość i niewinność maleństwa.

Tradycyjna biała szatka do chrztu może zostać dodatkowo spersonalizowana poprzez wyszycie na niej imienia dziecka oraz daty uroczystości. Ozdobiona klasyczną wstążeczką w wybranej kolorystyce oraz efektownym haftem staje się wspaniałą pamiątką, która przez wiele kolejnych lat będzie przypominała dziecku o tym wyjątkowym wydarzeniu w jego życiu.