Od setek, a właściwie tysięcy lat powszechnym materiałem wykorzystywanym do produkowania odzieży były skóry i futra zwierząt. Pomimo rozwoju technologii i dostępności różnego rodzaju materiałów syntetycznych oraz bawełny, tradycyjna odzież z naturalnych skór, taka jak kamizelki futrzane, nadal jest w modzie. Ten trend wydaje się uniwersalny i ponadczasowy.

Skąd wzięła się moda na ubrania z futer

Moda na odzież z futra i skór zwierząt towarzyszyła człowiekowi od tysięcy lat. Właściwie to określenie „moda” jest tutaj nie na miejscu. Tak była po prostu konieczność, gdyż inna technologia nie była dostępna. Człowiek przed tysiącami lat musiał się jakoś ubrać, a jedyne co było dostępne to właśnie naturalne futra. Kurtki czy kamizelki futrzane były produkowane z upolowanych wcześniej zwierząt, które na ogół były głównym źródłem pokarmu. W późniejszych okresach, futra nadal były w modzie, gdyż gwarantowały odpowiednią jakość i były stosunkowo łatwo dostępne.

Dopiero rozwój przemysłu włókienniczego, nieco zaburzył te proporcje i wiele osób zaczęło stosować odzież bawełnianą. Jednak pomimo upływu lat, naturalne skóry są nadal w użytku. Nie da się ukryć, że stanowią oryginalny i ponadczasowy styl, a umiejętnie dopasowane mogą być wyjątkowo szykowne i eleganckie. Aktualnie odzież tego typu produkuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest produkcja z dzikich zwierząt, co jest na ogół rozwiązaniem droższym i o wiele bardziej ekskluzywnym. Drugą metodą jest zastosowanie skór zwierząt hodowlanych.

W wielu krajach, w tym w Polsce rozwinęły się specjalistyczne przedsiębiorstwa, specjalizujące się w hodowaniu zwierząt w celu pozyskania futra. Są firmy, które produkują tego rodzaju odzież na specjalne zamówienie, ale odpowiedni szukając, na przykład w internecie, można znaleźć firmy, które mają normalną ofertę, a odzież można kupić od ręki. Spektrum zastosować jest bardzo szeroka. Futra stosuje się do produkcji szalików, czapek, płaszczy i kurtek. Często używane są tylko futrzane wstawki. Na przykład w obszyciach kołnierzy lub kapturów. Najdroższe futra potrafią kosztować tyle, co dobre klasy samochód, lecz na rynku są również firmy oferujące futra pasujące do mniej zamożnej kieszeni.

Kamizelki futrzane hitem 2019 roku!

Jak znaleźć odpowiednie futro

W procesie zakupu odzieży z naturalnych futer, należy zwrócić uwagę jakość surowca użytego do produkcji gotowego wyrobu. Jest to czynnik kluczowy dla zachowania świeżości przez długie lata. Na rynku istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie produkty nikłej jakości, a nierzadko są to zwykłe podróbki imitujące naturalne futro. Wszelkiego rodzaju płaszcze i kamizelki futrzane, w podejrzanie niskiej cenie, zwłaszcza na straganach bazarowych powinny wzbudzić czujność. Warto zaopatrywać się w tego typu, wysoce specjalistyczne produkty, tylko u renomowanych producentów, co do których nie ma wątpliwości, że produkt jest najwyższej możliwej jakości.

Pielęgnacja futer

Aby futro zachowało swój blask przez lata, należy regularnie je wietrzyć, tak aby nie zalęgły się w nich mole lub inne owady. W specjalistycznych sklepach można kupić odpowiednie produkty do konserwacji futra. Nie ważne czy mowa jest o płaszczy, czy o kamizelce futrzanej, należy je wietrzyć przynajmniej raz do roku, aby futro nie nabrało nieprzyjemnego zapachu, leżąc zamknięte w szafie.

Tekst powstał przy wsparciu specjalistów ze sklepu KorczakiSyn.com - oferującego kamizelki futrzane.