Lato to czas, w którym cieszymy się słońcem i przyjemnym ciepłem. Temperatury w lecie często bywają jednak na tyle wysokie, że mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Aby cieszyć się piękną, letnią pogodą bez uszczerbku na zdrowiu, warto przestrzegać kilku prostych zasad, które ochronią nasz organizm przed nadmiernym przegrzaniem oraz jego negatywnymi następstwami.

Picie dużych ilości wody i spożywanie lekkich posiłków

W upalnie dni warto mieć zawsze pod ręką butelkę czystej wody mineralnej. Pod wpływem wysokich temperatur intensywnie się pocimy i wydalamy większe ilości płynów, które należy regularnie uzupełniać, aby uniknąć odwodnienia. Najlepiej sięgać po lekko schłodzoną wodę mineralną, a uniknąć z kolei dużych ilości kawy i herbaty, które mogą potęgować odwodnienie.

Dobrym nawykiem w trakcie upałów jest także spożywanie lekkich, naturalnych posiłków. Świetnie sprawdzają się tu owoce i warzywa sezonowe, na których bazie przygotujemy pełnowartościowe, lekkostrawne sałatki, surówki soki lub koktajle. Unikajmy natomiast potraw smażonych, tłustych gatunków mięs i wysoko przetworzonych przekąsek, które mogą nadmiernie obciążać organizm powodując problemy trawienne oraz uczucie ciężkości.

Jak dbać o siebie w trakcie upałów?

Dbanie o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną

W upalne dni zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia (między 11-15). Jeśli jednak musimy wyjść na podwórko, zadbajmy o odpowiednią odzież dostosowaną do pogody i wykonaną z naturalnych, przewiewnych materiałów (np. bawełna, len, wiskoza, jedwab) oraz ochronę oczu dobrej jakości szkłami przeciwsłonecznymi i głowy przed słońcem.

W lecie warto mieć zawsze pod ręką krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+, którym posmarujemy grubą warstwą wszystkie odkryte części ciała (w tym także twarz) na ok. 15 min. przed zaplanowanym wyjściem na dwór. Jeśli pozostajemy na zewnątrz przez dłuższy czas, pamiętajmy o jego reaplikacji co ok. 2 godziny, co pozwoli utrzymać ochronę przed oparzeniami słonecznymi na stale wysokim poziomie.