Zdrowy i komfortowy sen to podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jego jakość w największej mierze zależy od wyboru podłoża do spania. Dobrej jakości materac będzie sprzyjał regeneracji organizmu oraz zaoferuje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Aktualnie najlepsze właściwości prozdrowotne oferują materace ortopedyczne, które wbrew pozorom nie są rozwiązaniami dedykowanymi jedynie osobom chorującym na kręgosłup.

Materac ortopedyczny i jego unikalne właściwości

Materac ortopedyczny to specjalistyczny wyrób medyczny, który posiadania niezwykle cenne właściwości zdrowotne. Zdecydowanie szybciej niż inne rozwiązania dostępne w sprzedaży regeneruje kręgosłup i mięśnie, ułatwia utrzymywanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu oraz wywiera równomierny ucisk na kręgosłup zapobiegając powstawaniu i pogłębianiu się jego wad i chorób. Materac ortopedyczny zapobiega ponadto dolegliwościom bólowym ze strony pleców, mięśni i stawów oraz niweluje drętwienie kończyn. Pozwala utrzymać także prawidłowe krążenie krwi oraz aktywnie wspiera proces rehabilitacji.

Dobrej jakości materac ortopedyczny jest wyrobem medycznym. Jego jakość oraz właściwości potwierdzają certyfikaty i atesty wystawione przez wiodące ośrodki badawcze. Rozwiązania tego typu, ze względu na swoje walory prozdrowotne, nie należą niestety do najtańszych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku materacy ortopedycznych obowiązuje niższa, bo 8-procentowa stawka VAT, co czyni ich zakup nieco mniej wymagającym finansowo.

Kto powinien sięgnąć po materac ortopedyczny?

Materace ortopedyczne i ich rodzaje. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Materace ortopedyczne występują w różnych wariantach. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne materace sprężynowe, jak i nowocześniejsze, innowacyjne materace piankowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w największej mierze od tego, jakie mamy oczekiwania względem materaca oraz, co chcielibyśmy osiągnąć za jego pomocą.

Klasyczne materace sprężynowe w wersji z kieszeniami i hybrydowej posiadają sprężyny, które umieszczone są w specjalnych kieszeniach. Taka konstrukcja zapewnia niezależną pracę sprężynom oraz gwarantuje materacowi wysoką wytrzymałość. Tego typu materac ortopedyczny dobrze sprawdzi się u osób z nadwagą lub otyłością. Będzie właściwym rozwiązaniem także dla ludzi obłożnie chorych, po przebytych zabiegach wymagających dłuższego unieruchomienia lub w trakcie rehabilitacji.

Drugą kategorię materacy ortopedycznych stanowią rozwiązania piankowe, w szczególności te wykonane z pianki termoelastycznej. Nowoczesny materac ortopedyczny tego typu to rozwiązanie stworzone do regeneracji. Jego fenomen wynika z zastosowanych materiałów – pianka termoelastyczna pod wpływem temperatury ciała dostosowuje się naturalnych krzywizn ciała zapewniając mu precyzyjne podparcie. Po wstaniu z łóżka szybko wraca do swojej pierwotnej firmy, przez co nie traci swoich cennych właściwości przez wiele lat. Materace piankowe są w szczególności polecane osobom, które mają problemy z krążeniem, często budzą się z uczuciem mrowienia w kończynach oraz mają problemy z poranną opuchlizną. Ich zalety docenią także ludzie cierpiący na bóle pleców, które najczęściej wynikają ze spania na nieodpowiednio dobranym podłożu.