Soczewki miesięczne to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, po które sięga zdecydowanie najwięcej użytkowników szkieł kontaktowych. Za ich wyborem przemawia wysoka skuteczność korekcji wzroku połączona z wygodą użytkowania. Soczewki miesięczne są przy tym łatwo dostępne, ekonomiczne w regularnym użytkowaniu oraz na tle uniwersalne, że za ich pomocą możliwa jest korekcja niemal każdej wady wzroku. Co warto wiedzieć o korzystaniu z soczewek miesięcznych?

Soczewki miesięczne i ich najważniejsze zalety

Do najbardziej znanych soczewek kontaktowych należą szkła jednodniowe oraz miesięczne. Te pierwsze nadają się do noszenia tylko przez jeden dzień, co oznacza, że wieczorem musimy je zdjąć i wyrzucić, a następnego dnia sięgnąć po nową parę. Soczewki miesięczne pozwalają natomiast na noszenie jednej pary przez 30 dni z uwzględnieniem co wieczornego rytuału zdejmowania szkieł oraz poddawania ich dokładnemu czyszczeniu i konserwacji. Soczewki miesięczne są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – koszt ich zakupu jest niższy niż szkieł jednodniowych.

Soczewki miesięczne są ponadto rozwiązaniami bardzo uniwersalnymi. Znaleźć je można w ofercie praktycznie każdego producenta szkieł, a same soczewki występują w wersjach dostosowanych do korekcji różnych wad wzroku. Niektóre warianty pozwalają dodatkowo na zmianę koloru oczu, w wersji zarówno z korekcją, jak i bez niej jako popularne „zerówki”. Przykładem doskonałej jakości szkieł miesięcznych są soczewki kontaktowe Soflens 59 znanej i cenionej marki Bausch&Lomb.

Soczewki kontaktowe Soflens 59 wykonane są z nowoczesnego hydrożelowego materiału, który zapewnia oczom optymalny poziom nawilżenia (59%) oraz dodatkowo chroni powierzchnię soczewek przed powstawaniem na niej osadów białkowych. Zastosowana w nich technologia UniFit gwarantuje optymalne dostosowanie kształtu soczewki do powierzchni rogówki, co oferuje wysoki komfort noszenia i korzystania z soczewek przez cały okres ich przydatności do użytku.

Co warto wiedzieć o soczewkach miesięcznych? Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Jak prawidłowo korzystać z soczewek miesięcznych?

Wszystkie soczewki kontaktowe w wersji miesięcznej, w tym także soczewki kontaktowe soflens 59 wymagają jednak posiadania podstawowej wiedzy na temat ich prawidłowego użytkowania. Szkła przeznaczone do noszenia w trybie dziennym muszą być co wieczór zdejmowanie i czyszczone. W tym celu należy użyć specjalnego płynu do czyszczenia i konserwacji soczewek – najlepszym wyborem będą tzw. płyny wielofunkcyjne, które czyszczą, dezynfekują oraz konserwują soczewki w jednym. Należy zaopatrzyć się także w specjalny pojemnik, w którym soczewki będą przechowywane w nocy oraz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu przy użyciu tego samego płynu.

Bardzo istotną kwestią jest przestrzeganie zasad korzystania z soczewek miesięcznych. 30-dniowy okres ich przydatności od użytku jest liczony od pierwszego dnia otwarcia opakowania i upływa bez względu na to, czy korzystaliśmy z danej pary każdego dnia, czy jedynie przez kilka razy w miesiącu. Po upływie terminu przydatności soczewek do użytkowania należy je wyrzucić, gdyż materiał, z którego są wykonane, stracił już swoje właściwości. Wyjątkiem jest natomiast sytuacja, kiedy soczewka uległa uszkodzeniu – należy od razu zastąpić ją nową.