Zadbane zęby to piękna wizytówka człowieka. Szybki styl życia sprawia, że coraz mniej czasu pozostaje dziś na prawidłową higienę jamy ustnej, czy nawet dbałość o to, co pojawia się na talerzu. Zaniedbanie tych kwestii może prowadzić do chorób dziąseł, a nawet problemów z próchnicą. Jak zadbać o piękny uśmiech? Oto trzy proste kroki.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Regularne szczotkowanie zębów zapobiega wszelkim chorobom dziąseł oraz minimalizuje powstawanie ubytków. Ponad połowa Polaków nieprawidłowo dba o swoją jamę ustną, myjąc zęby zbyt rzadko i serwując sobie używki, które wpływają niekorzystnie na stan szkliwa.

Zęby należy szczotkować po każdym posiłku. Stomatolodzy zalecają, by wykonywać tę czynność przynajmniej trzy razy dziennie, co pozwoli zlikwidować ryzyko powstawania próchnicy czy gromadzenia się kamienia nazębnego. Jednorazowy czas mycia zębów to 3 minuty, choć podczas korzystania np. ze szczoteczki sonicznej czas ten ulega skróceniu do 2 minut. Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki – trzeba to robić co 3 miesiące i przechowywać w prawidłowych warunkach.

Po szczotkowaniu zębów warto zastosować nić dentystyczną i dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. To właśnie tam zalegają resztki pokarmów, które z czasem powodują namnażanie się bakterii niszczących szkliwo. Po wykonaniu zabiegu można jeszcze przepłukać usta dedykowanym płynem.

Wizyty kontrolne

Kluczem do ładnego uśmiechu są regularne wizyty u stomatologa. Dorośli powinni planować taką wizytę przynajmniej raz na pół roku, dzieci natomiast muszą odwiedzać gabinet dentystyczny raz na trzy miesiące. Na szczególną opiekę stomatologiczną zasługują zwłaszcza dzieci w wieku wczesnoszkolnym, będące na etapie kształtowania się uzębienia. W wielu przypadkach niezbędny może być aparat na zęby, dzięki któremu dziecko w ciągu kilku miesięcy pozbędzie się kompleksów związanych z wadami zgryzu.

Jak zadbać o piękny uśmiech?

Dieta zdrowa dla zębów

Nie jest tajemnicą, że dla utrzymania jamy ustnej w dobrej kondycji, należy zrezygnować z niektórych produktów. W tej grupie znajdują się przede wszystkim słodycze oraz wszelkie produkty zawierające cukier. Niewskazane są także napoje powodujące przebarwienia. Tutaj zła wiadomość dla wielbicieli kawy – nadmierne jej spożywanie może być przyczyną powstawania nieestetycznych plamek. Podobne działanie ma herbata oraz czerwone wino.

W celu utrzymania białego uśmiechu należy dostarczać niezbędnych makro- i mikroelementów w codziennej diecie. Osobom chcącym utrzymać śnieżnobiały uśmiech, poleca się także stosowanie tzw. białej diety. Polega ona na spożywaniu produktów opartych na nabiale. Zalicza się tu jogurt naturalny, mleko czy twaróg. Jeśli te produkty znajdują się w codziennej diecie, ryzyko pojawienia się przebarwień z pewnością się zmniejszy.

Piękny uśmiech pomaga w codziennym życiu. Można obdarowywać nim nie tylko członków swojej rodziny, lecz również przyjaciół, czy nieznajomego mijanego na ulicy. Przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Warto zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej.