Podczas zmagań sportowych stan naszego zdrowia fizycznego jest niezwykle ważny, nic więc dziwnego, że fizjoterapia jest obecnie integralną częścią sportu. Czym zatem zajmuje się fizjoterapeuta sportowy? Czy to specjalista, z usług, którego powinni korzystać tylko zawodowi sportowcy?

Fizjoterapeuta sportowy – co warto wiedzieć na temat tego zawodu medycznego? Na czym polega praca takiej osoby?

Można powiedzieć, że fizjoterapeuta sportowy to osoba, która przydaje się w każdym miejscu, w którym mamy do czynienia z aktywnością fizyczną. Należy jednak zauważyć, że fizjoterapeuta sportowy to nie tylko członek sztabu medycznego, pamiętajmy, że osoba, która wykonuje ten zawód może być zatrudniona także w gabinecie rehabilitacyjnym. Jak powszechnie wiadomo z usług fizjoterapeuty sportowego korzystają zawodowi sportowcy, ale warto zaznaczyć, że gabinety fizjoterapeutów sportowych często odwiedzają również osoby, które sportem zajmują się amatorsko i hobbystycznie. Należy, bowiem podkreślić, że fizjoterapeuta sportowy to nie tylko osoba, która odpowiada za wspomaganie efektywności treningów danej grupy zawodników sportowych, ale to także taki specjalista, który jest w stanie pomóc każdej osobie zajmującej się sportem, która to doznała urazu związanego z uprawianiem aktywności fizycznej. Warto podkreślić, że dobry fizjoterapeuta sportowy posiada odpowiednią wiedze, umiejętności i doświadczenie, potrafi pomóc swoim pacjentom w skutecznym leczeniu różnego rodzaju urazów sportowych. Takie osoby często wyróżniają się również dużym zamiłowaniem do sportu. To właśnie do takiego specjalisty możemy zgłosić się w celu dobrania odpowiedniej rehabilitacji po kontuzji w obrębie narządu ruchu.

Kto może skorzystać z usług fizjoterapeuty sportowego?

Fizjoterapeuta sportowy ma na celu osiągnięcie dobrego wyniku leczenia, dlatego też w taki sposób dobiera terapię i zabiegi, aby maksymalnie skrócić czas powrotu pacjenta do dawnej sprawności fizycznej. Bardzo ważna jest dla niego poprawa jakości życia pacjenta - informuje fizjoterapeuta Kraków.

Zabiegi, z których możemy skorzystać w gabinecie fizjoterapeuty sportowego

W gabinecie fizjoterapeuty sportowego możemy skorzystać z usług i zabiegów, które pomogą nam w szybkim odzyskaniu kondycji po przebytych urazach i przeciążeniach o charakterze sportowym. Wśród popularnych terapii stosowanych przez fizjoterapeutów sportowych możemy wyróżnić miedzy innymi terapie manualną kręgosłupa oraz terapię falą uderzeniową. Terapia manualna kręgosłupa to nieinwazyjna metoda, która pomaga w leczeniu wielu schorzeń. To dzięki niej możliwe jest zarówno zmniejszenie bólu, jak i przywrócenie fizjologicznej ruchomości w zablokowanych partiach kręgosłupa i w stawach. Jeżeli zaś chodzi o terapie z wykorzystaniem fali uderzeniowej to terapia ta znakomicie sprawdza się przy wspomaganiu rehabilitacji różnych urazów. Stosowana jest także do leczenia takich dolegliwości jak: kolano skoczka, łokieć tenisisty, zespół brzegu kości piszczelowej czy zapalenie kaletki ścięgna Achillesa. Pamiętajmy, więc że dzięki skorzystaniu z usług profesjonalnego fizjoterapeuty sportowego będziemy mogli skutecznie zredukować ból, odzyskać sprawność, a nawet pozbyć się nawracających urazów.