Antykoncepcja może wydawać się oczywistym tematem, ale istnieje wciąż wiele dezinformacji. Każdy z nas powinien mieć dostęp do rzetelnych źródeł na temat wszelkich metod zapobiegania ciąży. Istnieją różne rodzaje, w tym metody chemiczne, mechaniczne i hormonalne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W tym artykule dowiesz się o rodzajach antykoncepcji oraz ich skuteczności.

Jak wygląda naturalna metoda antykoncepcji?

Jeśli chcesz zastosować naturalne metody antykoncepcji, musisz zaplanować kiedy odbyć stosunek z partnerem. Podstawową czynnością jest ustalenie, kiedy kobieta ma dni płodne. W te dni szansa na zajście w ciąże jest bardzo wysoka. Istnieje kilka elementów, które pomogą Ci określić w jakiej fazie cyklu jesteś. Przede wszystkim jest to temperatura ciała, a także obserwacja śluzu szyjkowego. Dodatkowym sposobem są aplikacje poświęcone miesiączce kobiety. Jednak należy pamiętać, że ta metoda nie należy do bezpiecznych, wystarczy mały błąd lub złe obliczenie dni płodnych, a szansa na zajście w ciąże może być duża.

Hormonalna metoda antykoncepcji - na czym polega?

Taka antykoncepcja opiera się na wykorzystaniu hormonów. Działa ona na zasadzie zatrzymania owulacji i zapłodnienia. Obecnie antykoncepcja hormonalna jest stosowana tylko przez kobiety i istnieje wiele jej rodzajów. Do najpopularniejszych zalicza się tabletki hormonalne i krążki dopochwowe. Kobiety ochoczo sięgają również po plastry, wkładki domaciczne lub implanty podskórne. Ten rodzaj antykoncepcji w Polsce wydawany jest na receptę przez ginekologa. Bardzo ważne jest, aby konsultować się z nim co jakiś czas, ponieważ hormonalna metoda może wywoływać niepożądane skutki w naszym organizmie, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie lub inne czynniki.

Metody antykoncepcji - wszystko co musisz wiedzieć

Poznaj mechaniczną metodę antykoncepcji

Najpopularniejszą opcją są prezerwatywy. Wyraźną korzyścią z ich stosowania jest to, że nie wpływają one na równowagę hormonalną organizmu. Zapobiegają również zarażeniu chorobą przenoszoną drogą płciową. Prezerwatywy należy stosować zawsze jednorazowo i zakładać je przed każdym stosunkiem - aby zachowały swoją skuteczność.