Do najczęściej występujących urazów kolana zaliczamy zerwanie więzadła krzyżowo przedniego (ACL). ACL to bardzo ważne więzadło, które odpowiada za stabilizacje stawu kolanowego. Jak zatem powinno wyglądać leczenie tego typu urazu?

Co warto wiedzieć na temat zerwanego ACL?

Do zerwania ACL dochodzi najczęściej w następstwie uprawiania sportów ekstremalnych i wyczynowych bez nadzoru trenera. Problem ten dotyka, więc z reguły osoby młode, które są aktywne fizycznie. W przypadku zerwania tego więzadła bardzo ważna jest szybka reakcja. Odpowiednie leczenie powinno zostać wdrożone jak najszybciej. W powrocie do sprawności kluczowa jest również właściwa rehabilitacja. Jak zatem możemy rozpoznać, że uraz, którego doznaliśmy do zerwane ALC? W wyniku tego urazu pojawia się silny ból, który wręcz uniemożliwia chodzenie. Możemy zaobserwować również niestabilność kolana oraz tak zwane „uciekanie kolana”. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zerwanie więzadła krzyżowo przedniego - jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

Rekonstrukcja i rehabilitacja po zerwanym więzadle krzyżowo przednim

Aby ocenić czy dany uraz to zerwanie więzadła krzyżowo przedniego lekarz wykona tak zwany test Lachmana. Jeżeli diagnoza się potwierdzi konieczne będzie przeprowadzenie operacji, która będzie wiązała się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Należy zaznaczyć, że obecnie niektóre z polskich klinik oferują swoim pacjentom możliwość skorzystania z mniej inwazyjnej metody leczenia zerwanego ACL, czyli metody Internal Bracing, która również umożliwia rekonstrukcje więzadła. Po przebytej operacji więzadła krzyżowo przedniego pacjent powinien rozpocząć odpowiednio rozplanowaną rehabilitacje, którą to dobiera się indywidualnie do konkretnego przypadku. Z pewnej części takiej rehabilitacji można korzystać we własnym domu, jednak powinna się ona odbywać pod kontrolą specjalisty. Pełen wyprost stawu kolanowego zazwyczaj osiąga się już pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem po operacji. Jednak jeszcze przez pewien czas należy kontynuować ćwiczenia oraz korzystać z masaży i zabiegów fizykoterapeutycznych.