Kierunek ortopeda! Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji i kiedy należy go odwiedzić?

Do ortopedy zgłaszają się pacjenci w różnym wieku i z różnymi problemami. Wszystkie dotyczą schorzeń i urazów w obrębie układu ruchu, który odpowiada za możliwość przemieszczania się i wykonywania czynności manualnych. Najczęstszym powodem wizyt w gabinecie ortopedycznym są wypadki skutkujące złamaniami, skręceniami i zwichnięciami kończyn. Ich leczenie nie jest jednak jedynym, w czym pacjentom może pomóc ortopeda! Sprawdźmy, jakie problemy zdrowotne leczy lekarz tej specjalizacji i kiedy warto się do niego zgłosić.

Czym zajmuje się specjalista z zakresu ortopedii?

Ortopeda jest lekarzem-specjalistą, który ukończył specjalizację z zakresu ortopedii i chirurgii urazowej. Zakres jego specjalizacji obejmuje różnego rodzaju schorzenia, choroby i urazy związane z funkcjonowanie układu ruchu. Lekarz ten zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem zachowawczym lub operacyjnym kości, mięśni, stawów oraz wiązadeł. W jego gabinecie goszczą zarówno pacjenci dotknięci wadami wrodzonymi, jak i nabytymi postawy, schorzeniami układu mięśniowo-stawowo-kostnego, a także ludzie, którzy doznali różnego rodzaju urazów.

Lekarz tej specjalizacji planuje leczenie farmakologiczne, kieruje pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne, a także zleca odpowiednią rehabilitację, która ma za zadanie przywrócić pacjentowi sprawność. Może także wystawić skierowanie do lekarza innej specjalizacji, np. do neurologa, jeśli dany przypadek wymaga dodatkowej konsultacji. Lista chorób, których leczeniem zajmuje się ortopeda, jest długa i obejmuje takie problemy zdrowotne, jak m. in. choroby zapalne kości i stawów, bóle w obrębie kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kości, nowotwory, wady wrodzone, choroby kręgosłupa oraz zmiany przeciążeniowe.

Kierunek ortopeda! Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji i kiedy należy go odwiedzić?

Kiedy warto umówić wizytę w gabinecie ortopedycznym?

Istnieje szereg czynników, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u ortopedy. Spośród najczęściej występujących warto wymienić dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie pleców lub kończyn, które nie mijają samoistnie w ciągu kilku dni. Ich obecność może sygnalizować uraz lub rozwijający się w organizmie stan zapalny, którego nie należy bagatelizować. Kolejnymi symptomami, które warto poddać ocenie specjalisty są osłabienie siły mięśniowej, problemy z ruchomością kończyn lub stawów, a także mrowienie i sztywność palców.

W czasie wizyty ortopeda przeprowadzi szczegółowy wywiad, zbada pacjenta, a w razie potrzeby skieruje go na dodatkowe badania. Po ich wykonaniu postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie, dzięki któremu pacjent będzie mógł odzyskać zdrowie, dobre samopoczucie i poprawić swoją sprawność. Większość pacjentów zgłasza się do ortopedy w sytuacji, kiedy doznali urazów w obrębie narządów ruchu. Inni zgłaszają się na wizytę dopiero wtedy, kiedy dolegliwości bólowe i objawy utrudniają im normalne funkcjonowanie.

Z wizytą nie należy jednak zwlekać, tylko możliwie jak najszybciej umówić się na konsultację. Dzięki temu otrzymamy odpowiednie wsparcie od lekarza-specjalisty oraz leczenie, które pozwoli szybciej wrócić do zdrowia i pełni sił. W przypadku wielu chorób układu ruchu czas jest bowiem czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o efektach leczenia. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.