W przypadku wykrycia niepokojących zmian, które zlokalizowane są w obrębie piersi lekarz może zdecydować o skierowaniu pacjentki na biopsje aspiracyjną cienkoigłową piersi i sutka. Na czym polega to badanie? Co warto o nim wiedzieć?

Biopsja cienkoigłowa piersi – podstawowe informacje

Do wykonania biopsji cienkoigłowej piersi niezbędne jest skierowanie od lekarza. Lekarz może wystawić takie skierowanie np. w sytuacji, kiedy podczas badania palpacyjnego wykryje w obrębie piersi kobiety guzek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo ważne jest regularne samobadanie piersi. Jeżeli w trakcie takiego badania samodzielnie wykryjemy niepokojące zmiany powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym i w razie potrzeby wystawi skierowanie na biopsje. Biopsja cienkoigłowa piersi to badanie, które polega na pobraniu do analizy niewielkiej ilości komórek. Komórki te pobierane są za pomocą bardzo cienkiej igły z miejsca, w którym wystąpiła niepokojąca zmiana. Badanie to wykonywane jest przy udziale dwóch lekarzy. Do wykonania biopsji cienkoigłowej piersi niezbędna jest obecność chirurga lub patomorfologa, a także radiologa. Za pobranie materiału odpowiedzialny jest chirurg lub patomorfolog, zaś radiolog korzystając z głowicy USG czuwa nad tym, aby materiał biologiczny został precyzyjnie zaaspirowany z właściwego miejsca. Ze względu na to, że badanie to jest niemal bezbolesne nie wymaga ono stosowania znieczulenia miejscowego. Czas, jaki potrzebny jest na wykonanie biopsji cienkoigłowej to około 15-30 minut. Na wyniki tego typu badania czeka się zazwyczaj około 2 tygodni.

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

W jaki sposób należy przygotować się do biopsji cienkoigłowej piersi?

Wybierając się do placówki, w której ma zostać wykonana biopsja cienkoigłowa piersi pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Mowa tu przede wszystkim o skierowaniu od lekarza oraz aktualnym odpisie USG piersi. Jeżeli posiadamy wyniki mammografii to również zabierzmy je ze sobą. Biopsja cienkoigłowa piersi nie wymaga żadnego konkretnego przygotowania ze strony pacjentki. Na to badanie nie musimy przychodzić na czczo. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kobiet dla własnego komfortu zakłada na nie strój dwuczęściowy składający się np. z bluzki i spódnicy lub spodni. W trakcie biopsji trzeba, bowiem rozebrać się od pasa w górę. Należy zaznaczyć, że biopsja cienkoigłowa piersi to bezpieczny zabieg. Takie badanie charakteryzuje się także dużą skutecznością w zakresie diagnozy. Materiał biologiczny pobrany z piersi poddawany jest ocenie cytologicznej. Warto również wiedzieć o tym, że nie każda zmiana musi być groźna. Niektóre guzki mogą mieć łagodny charakter. Badana zmiana może okazać się np. brodawczakiem wewnątrzprzewodowym czy też tłuszczakiem. Po otrzymaniu wyników biopsji decyzje o dalszym leczeniu podejmuje lekarz prowadzący. Może okazać się, że zaleci on wykonanie dodatkowych badań.

Więcej informacji pod adresem https://onkolmed.pl/biopsja-cienkoiglowa-piersi biopsja cienkoigłowa piersi.