Wiele osób, które muszą przejść na dietę bezglutenową z powodów zdrowotnych łapie się za głowę na myśl o zakupach bezglutenowych. Jest to trudność, która dotyka wszystkie osoby, będące na początku swej bezglutenowej drogi. Jak znaleźć żywność, która nie będzie szkodzić ich zdrowiu? Czy dieta bezglutenowa oznacza koniec jedzenia pieczywa? Na szczęście nie, doskonałą alternatywą jest chleb bezglutenowy. W artykule zostaną wyjaśnione ważne kwestie dotyczące zakupów bezglutenowych.

Gdzie kupić żywność bezglutenową? – chleb bezglutenowy i inne produkty

Na polskim rynku coraz częściej spotyka się specjalne pokarmy bezglutenowe. Wielu producentów podejmuje się produkowania produktów bezglutenowych, dbając o ich najwyższe bezpieczeństwo. Świetne bezglutenowe jedzenie otrzyma się również od zagranicznych dostawców. Dzisiaj praktycznie we wszystkich marketach i supermarketach są one dostępne. Mowa tutaj o znanych sieciach handlowych takich jak Lidl, Netto, Auchan, Carrefour czy nieco mniejsze sklepy takie jak Żabka.  

Doskonałym miejscem pozyskiwania produktów wolnych od glutenu takich jak chleb bezglutenowy, mąka, makaron oraz wielu innych jest sklep internetowy, zajmujący się sprzedażą tego typu żywności. Występujące w nich ceny produktów są dużo korzystniejsze w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Ponadto często oferują różne rabaty, promocje czy wyprzedaże. Bezdyskusyjną ich zaletą jest to, że pojawią się one u drzwi naszych domów, bez konieczności wyjścia po nie oraz czasochłonnego sprawdzania każdej etykiety. Czynność tą można dokonać sobie na spokojnie, przed ekranem komputera w zaciszu swojego mieszkania.

O czym pamiętać, robiąc bezglutenowe zakupy?

Symbol Przekreślonego Kłosa

Jeżeli mamy do czynienia z żywnością oznakowaną licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa powinniśmy być spokojni, gdyż jest ona w pełni bezpieczna i poddana weryfikacji zgodnie ze Standardem AOECS. Warto przed wyjściem na zakupy dokładnie zapoznać się z listą produktów dozwolonych i niedozwolonych. Trzeba być doskonale wyczulonym na składniki, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli produkt nie jest oznakowany znakiem przekreślonego kłosa należy dokładnie przeczytać jego skład. W przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości lepiej z zrezygnować z takiego zakupu. Najlepiej sięgać po produkty jak najmniej poddane przetworzeniu, które nie posiadają żadnych konserwantów i szkodliwych dodatków. Powinno się korzystać z artykułów, pochodzących jedynie od znanych i zaufanych dostawców.

Konieczność czytania etykiet

Na każdym produkcie powinny znajdować się składniki alergenne. Najczęściej występują one w formie pogrubionej bądź podkreślonej. Producenci natomiast nie mają obowiązku oznaczać z dokładnym wskazaniem do nazwy składnika alergizującego. Jeżeli na etykiecie zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości dotyczące oznakowania towarów spożywczych, każdy konsument może składać skargę do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej na szczeblu wojewódzkim lub powiatowym. Osoby, będące na diecie bezglutenowej szczególnie powinny wymagać od producentów stosowania się do określonych przepisów, dzięki którym można w bezpieczny sposób korzystać z produktów bezglutenowych.