Podejmując się różnych ćwiczeń fizycznych, mamy różne wizje tego, co chcemy osiągnąć. Zwykle kojarzy się to nam z chęcią schudnięcia lub właśnie wyrobienia pięknej sylwetki, nierzadko jednak to właśnie czynnik zdrowotny jest tym, który stanowi najistotniejszą motywację do ćwiczeń. To właśnie ćwiczenia pomagają poprawić kondycję, pozbyć się bólu kręgosłupa oraz budować zdrowe nawyki życia.
Częstotliwość ćwiczeń
To, jak często chcemy ćwiczyć oraz to, jak intensywne będą to ćwiczenia, zależy od efektu, do którego zmierzamy. Przy odchudzaniu się i wyszczuplaniu sylwetki nieraz stosujemy codzienne treningi, które rozbijamy po połowie na aeroby oraz treningi siłowe. Tak duża częstotliwość ćwiczeń nie jest jednak konieczna, jeśli naszym celem jest poprawa ogólnej sprawności i np. zmniejszenie bólu kręgosłupa, który nam doskwiera.
Jak często ćwiczyć dla zachowania zdrowia?
Ćwiczenia dla ogólnego polepszenia zdrowia nie wymagają długich, codziennych treningów, choć wskazane jest, aby było to przynajmniej 5 takich ćwiczeń tygodniowo. W takim przypadku wystarczy już 30 minut ćwiczeń. Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca minimalną aktywność fizyczną w postaci co najmniej 150 minut tygodniowo. Tu wystarczą nawet 1 lub dwa treningi tygodniowo, byleby tylko osiągnąć wskazane minimum. Taka częstotliwość umożliwia m.in. zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór, a przede wszystkim w wysokim stopniu zmniejsza ryzyko choroby układu krążenia.
Jak często ćwiczyć, aby przestał boleć kręgosłup?
Ból kręgosłupa skutecznie pozbawia sił do ćwiczeń. W przypadku ostrych bóli należy udać się na kilkudniowy nawet odpoczynek od sportu, ale należy się wystrzegać całkowitego braku aktywności fizycznej. Przewlekłe bóle nie znikną, a nawet mogą się nasilać. Ćwiczenia fizyczne szybciej umożliwią nam pozbycie się bólu oraz powrót do formy. W przypadku kręgosłupa najważniejsza jest regularność tj. utrzymanie 3-4 treningów tygodniowo, każdy po około 30 minut. Ból może ustąpić już po 2 tygodniach ćwiczeń, ale wskazane są dłuższe okresy aktywności (6-8 tygodni), aby zapobiec nawrotom dolegliwości.