Leczenie stomatologicznie często wiąże się z koniecznością przeprowadzania wielu badań. Jednym z tych wykonywanych najczęściej jest RTG zębów. Czym dokładnie jest takie badanie i kiedy jest ono zalecane? Jak pacjent powinien się do niego przygotować? Oto co warto wiedzieć na ten temat.
RTG zębów – co to takiego?
RTG zębów jest badaniem, dzięki któremu stomatolog jest w stanie ocenić stan uzębienia pacjenta zarówno przed leczeniem, jak i po jego zakończeniu. Potocznie określane jest ono mianem prześwietlenia. Lekarze wykonują zdjęcia RTG zarówno pojedynczych RTG punktowe), jak i wszystkich zębów. Typ zdjęcia RTG jest dostosowany do rodzaju leczenia – inne zdjęcia potrzebne są w przypadku leczenia ortodontycznego, a inne przy leczeniu kanałowym.
RTG zębów – jak przebiega?
RTG jest przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Punktowe zdjęcie RTG jest przeważnie przeprowadzane na fotelu dentystycznym. Lekarz umieszcza a jamie ustnej pacjenta czujnik radiowizjografi lub kliszę rentgenowską. W ramach ochrony przed promieniowaniem pacjent jest okrywany specjalnym fartuchem z gumy ołowianej. Jeśli natomiast w rachubę wchodzą zdjęcia zewnątrzustne, to w całości są one wykonywane poza jamą ustną. Przy punktowym RTG czas naświetlania jest bardzo krótki – wynosi poniżej jednej sekundy, a wykonanie zdjęcia trwa ok. dwóch minut. Co się natomiast tyczy pantomograficznego zdjęcia RTG służącego do oceny stanu całej jamy ustnej, to pacjent musi się znajdować w pozycji stojącej. Lekarz umieszcza w jego zębach uchwyt mający za zadanie ustabilizować pozycję głowy i ustawia go przed aparatem. W tym kontekście bardzo często pojawia się pytanie o szkodliwość RTG zębów. Warto więc pamiętać o tym, że w tego typu prześwietleniach wykorzystywane są znikome dawki promieniowania X, przy czym najmniejsze są przy RTG punktowym – takie prześwietlenie można bez najmniejszych obaw przeprowadzać nawet parę razy w roku. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do RTG. Nie jest zalecane wykonywanie RTG zębów kobietom w ciąży oraz dzieciom w wieku poniżej 5. lat. O zasadności wykonania zdjęcia RTG decyduje lekarz.
Jak się przygotować?
RTG zębów nie wymaga szczególnych przygotowań. Badanie może zostać wykonane po jedzeniu, więc nie ma potrzeby mycia zębów. Pacjent musi natomiast zdjąć wszystkie spinki i kolczyki, które znajdują się w obrębie głowy, a także łańcuszki z szyi. Metal może bowiem rzutować na obraz RTG. Dlatego też jeśli pacjent ma protezę zębową, powinien koniecznie o tym fakcie poinformować lekarza.
Gdzie wykonać zdjęcie RTG?
RTG zębów w Polsce jest przeprowadzane na podstawie skierowania wystawianego przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę, niekoniecznie stomatologa. Jest ono potrzebne dlatego, że podczas tego badania wykorzystywane jest promieniowanie X. Warto zgłosić się do zaufanego dentysty, który ma duże doświadczenie w wykonywaniu RTG. Zielonki pod Krakowem to doskonały przykład miejscowości, gdzie osoby mieszkające w okolicach stolicy Małopolski mogą się zgłosić na takie badanie.