Nieustannie powtarzane kobietom w różnym wieku jest zdanie, że mammografia ratuje życie. I choć jest to zgodne z prawdą, a świadomość o istocie tego badania jest duża, to większość kobiet zapomina o najważniejszym - o systematyczności.

Walka z rakiem piersi

USG piersi oraz mammografia to dwa najskuteczniejsze badania wykrywające raka piersi, czyli najgroźniejszego nowotworu złośliwego u kobiet. Co roku liczba zachorowań rośnie pomimo rosnącej liczby kampanii informacyjnych, zachęcających do regularnego poddawania się badaniom. Nowotwór we wczesnym stadium jest uleczalny, ale dopiero jego wczesne wykrycie daje lekarzom czas na reakcje i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mammografia i USG piersi

USG piersi - charakterystyka

USG piersi, czyli ultrasonografię, wykonuje się przy pomoc aparatu ultradźwiękowego. Emitowane fale o częstotliwości od 1 do 10 MHz odbijają się od tkanek, dając możliwość zobrazowania wszelkich zmian w obszarze gruczołów sutkowych. Badanie jest bezbolesne, krótkie, nieinwazyjne i bezpieczne. Lekarz dokładnie przesuwa po badanym obszarze nasmarowaną odpowiednim żelem głowicą aparatu. Zawsze badane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi w dołach pachowych. Po zmierzeniu i opisaniu ewentualnych zmian, wyniki otrzymuje się bezpośrednio po badaniu.

USG piersi powinno wykonywać się raz do roku, w szczególności zalecane jest kobietom od 30 do 50 roku życia. Koniecznie należy zgłosić się do specjalisty, gdy odczuwalne są wszelkie zmiany podskórne, nietypowy ból piersi, widoczne zmiany brodawek lub wycieki płynów z sutka. Badanie może być wykonywane niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego.

Mammografia - charakterystyka

Mammografia wykorzystuje do diagnozy promieniowanie rentgenowskie. W jego trakcie konieczne jest ściśnięcie piersi płytkami aparatu RTG, przez co może być odczuwany dyskomfort. Organizm jest poddany również promieniowaniu, przez co zabieg jest w minimalnym stopniu inwazyjny i nie może być często powtarzany. Mammografia zalecana jest co 2 lata, kobietom po 45 roku życia, ponieważ zmiany nowotworowe na rentgenie najwidoczniejsze są wśród przeważającej ilości tkanki tłuszczowej. U młodych kobiet tkanki tłuszczowej jest znacznie mniej niż tkanki gruczołowej, która na rentgenie barwi się na taki sam kolor co tkanki nowotworowe.