Pęknięte pięty to częsty problem, którego doświadcza wiele osób. Są one spowodowane suchością skóry, która pęka z powodu braku nawilżenia i natłuszczenia. Dobrą wiadomością jest to, że pękniętym piętom zwykle bardzo łatwo zapobiegać i leczyć, choć  gojenie może zająć dużo czasu.

Dlaczego pięty pękają?

Pęknięte pięty to dość powszechny problem, który może pojawić się u każdego. Najczęściej jednak pojawia się on u osób, które mają suchą skórę na stopach. W takich przypadkach najczęstszym występującym czynnikiem jest brak odpowiedniego nawilżenia.

Dzieje się tak, ponieważ skóra stóp jest bardzo cienka i delikatna, dlatego też łatwo ulega podrażnieniom. Z czasem, przy braku odpowiedniej pielęgnacji, może bardzo stwardnieć i wówczas pękanie skóry jest głębokie i bardzo bolesne. Aby zapobiec pogorszeniu się stanu skóry oraz powstaniu pęknięć, należy regularnie ją natłuszczać i chronić przed uszkodzeniami.

Jak dbać o pękające pięty i jak je leczyć?

Jak dbać o popękane pięty?

Jeśli już masz problem z pękającymi piętami, to powinieneś stosować się do kilku prostych zasad. Najważniejsze jest, aby codziennie myć i osuszać stopy, a także regularnie je natłuszczać i nawilżać. W tym celu można stosować specjalne kremy dostępne w aptekach lub drogeriach. Przydatne będzie również wykonywanie peelingów, które pomogą pozbyć się martwego naskórka i ułatwią przenikanie preparatów nawilżających w głąb skóry.

Najlepszym sposobem na zwalczenie pękających pięt jest stosowanie odpowiednich kremów do stóp, które intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę. Dbać o pięty należy przez cały rok, niezależnie od pory roku.

Domowe sposoby na pękające pięty

Popękane pięty można natłuszczać również tym, co mamy w domu pod ręką. Można do tego wykorzystać np. oliwę z oliwek. Ta naturalna substancja ma wiele do zaoferowania dla naszej skóry. Może pomóc złagodzić podrażnienia, a także sprawić, że pięty będą gładsze i bardziej elastyczne. Warto więc regularnie smarować je oliwą z oliwek i cieszyć się ich pięknym wyglądem stóp.

Inne metody do kąpiele w wywarach z ziół, siemienia lnianego czy peelingi z soli morskiej oraz sody.

Najlepszym sposobem jest jednak zapobieganie pękaniu pięt. Obejmuje to utrzymywanie ich w dobrym stanie niezależnie od pory roku poprzez regularne peelingi i nawilżanie.