Znasz kogoś, kto myje włosy szamponem? Oczywiście, każdy zna. Przecież każdy myje włosy, używając do tego szamponu. Prawie każdy. Garstka ludzi myje głowę, używając szamponu w kostce. Czym tak naprawdę jest ten kosmetyk, co go wyróżnia i dlaczego warto go stosować? Odpowiedzi na te pytania przeczytasz poniżej.

Innowacyjne kosmetyki

Producenci zaciekle konkurują ze sobą, prześcigając się w coraz to lepszych produktach do pielęgnacji włosów. Szampony zalegające na sklepowych półkach przykuwają uwagę nie tylko ładnym opakowaniem, ale i gwarancją pięknych i zadbanych włosów.

Niewiele kupujących zdaje sobie sprawę, jak bardzo kosmetyki przeładowane są chemią. W składzie szamponów znajdują się silne detergenty, takie jak SLS/SLES, a nawet alkohol, który wysusza włosy. Regularne stosowanie tych produktów to prosta droga do zaburzenia kwaśnego odczynu skóry głowy. Mycie włosów mydłem jest o wiele delikatniejsze dla twojej tafli.

Prawidłowa pielęgnacja głowy i włosów

Problemy z włosami mogą wynikać z ich nieprawidłowej pielęgnacji. Wiele pań w pośpiechu myje głowę, nakładając na włosy kolejne składniki. Stosowanie mydła do włosów wymaga znacznej uwagi.

Szampon w kostce – jak myć nim włosy?

Mycie głowy szamponem w kostce należy zacząć od spienienia produktu. Uzyskaną pianą delikatnie masujemy skórę głowy i dokładnie spłukujemy. Czynność tę należy wykonać dwukrotnie, a za trzecim razem pozostawić mydliny na końcówkach włosów na parę minut. Pozwala to składnikom odżywczym dokładnie wchłonąć się we włosy.

Czy szampon w kostce jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele przemawia za tym, że szampony w kostce korzystniej wpływają na kondycję włosów i skóry głowy. Tradycyjne szampony mogą zawierać składniki, które silnie podrażniają skórę głowy wywołując swędzenie, a nawet pieczenie. Część tych kosmetyków może wywołać także silniejszą reakcję alergiczną. Mycie włosów mydłem z pewnością zajmie kilka minut dłużej, lecz odbędzie się to z korzyścią dla włosów.

Zanim zdecydujesz się na zakup takiego produktu, musisz wiedzieć, że zmienia on pH skóry głowy na pH o odczynie zasadowym. Do jakich włosów nada się taki szampon o odczynie zasadowym? Niestety zmiana pH skóry głowy może powodować szybsze jej przetłuszczanie się. Po każdym myciu szamponem w kostce zastosuj więc mieszankę, która przywróci prawidłowe pH na twojej tafli. Wystarczy w tym celu zmieszać 1 część octu i 10 części wody, a następnie spłukać głowę. Naturalna równowaga skóry głowy zostanie przywrócona, a włosy staną się bardziej miękkie w dotyku.

Zanim umyjesz głowę

Sprawdź, co możesz zrobić, aby dodatkowo zadbać o kondycję swoich pasm:

  • Zawsze rozcieńczaj szampon solidną ilością wody. Sam szampon nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca na głowie, trudniej też go spienić w tak skoncentrowanej formie. Jeśli wolisz, możesz umyć głowę metodą kubeczkową. Polega ona na tym, że do kubeczka wlewasz rozcieńczony z wodą szampon, energicznie potrząsasz, a wytworzoną pianą myjesz włosy.
  • Nie używaj do mycia ani gorącej, ani bardzo zimnej wody. Jedna i druga powoduje uszkodzenia, które trudno później naprawić. Myj włosy wodą, która jest letnia oraz lekko ciepła. Podomykasz dzięki temu wszystkie łuski, a włosy wygładzą się.
  • Nigdy nie wycieraj włosów ręcznikiem. Zaraz po umyciu tafla szczególnie narażona jest na zniszczenia. Delikatnie odciśnij nadmiar wody i pozwól włosom wyschnąć naturalnie.

Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o kondycję włosa od zewnątrz, spraw sobie kosmetyki wzmacniające i intensywnie regenerujące. Bardzo dobrze sprawdzą się maski oraz wcierki pełne witamin.