Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosowane są różne metody leczenia. Jedną z tych najpopularniejszych jest leczenie kanałowe. Na jego temat krąży wiele mitów i stereotypów. Jak wygląda ono w praktyce i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Leczenie kanałowe – co to takiego, na czym polega?

Leczenie kanałowe – czyli leczenie endodontyczne lub potocznie endodoncja – jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega ono na czyszczeniu kanałów i miazgi zęba, a następnie usunięciu z nich zmienionej chorobowo miazgi. Po zdezynfekowaniu tych obszarów stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem – najczęściej jest to gutaperka. Leczenie kanałowe powinno w całości odbywać się pod nadzorem radiologicznym, niekiedy konieczne jest zastosowanie mikroskopu operacyjnego.

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe podejmowane jest w wielu przypadkach. Zdecydowanie najczęściej w rachubę wchodzi nieodwracalne zapalenie miazgi zęba, które osiągnęło bardzo zaawansowany poziom. Oprócz tego leczenie kanałowe podejmowane jest także u pacjentów, u których stwierdzone zostały widoczne zmiany okołowierzchołkowe lub pojawiła się martwica miazgi. Do rzadkości nie należą ponadto sytuacje, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia wtórnego leczenia kanałowego. Ma to miejsce m.in. wtedy, gdy kanały zębowe zostały nieprawidłowo wypełnione, na korzeniu zęba pojawiły się widoczne zmiany lub kiedy pacjent odczuwa ból.

Leczenie kanałowe – czy warto?

Zdecydowanie największą zaletą leczenia kanałowego jest to, że może ono uratować ząb przed usunięciem – pomimo zakażenia czy uszkodzenia miazgi. Leczenie kanałowe nierzadko okazuje się też dobrą alternatywą dla leczenia implantologicznego. Jeśli zostanie przeprowadzone w prawidłowy sposób, pacjent może się cieszyć wyleczonym zębem przez bardzo długi czas. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po leczeniu kanałowym ząb staje się martwy, w związku z czym nie podlega procesom odżywczym. Nie ma też nerwów i naczyń krwionośnych, więc się nie regeneruje. Przez to jest bardziej kruchy aniżeli żywy ząb, dlatego trzeba na niego uważać.

Leczenie kanałowe – czy jest się czego bać?

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia kanałowego jest przede wszystkim uzależniony od stanu zęba oraz od liczby kanałów zębowych. Zdarza się, że całe leczenie zostanie przeprowadzone tylko podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, niemniej przeważnie potrzeba więcej niż jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe boli?

Pacjenci zgłaszający się do stomatologów na leczenie kanałowe najbardziej obawiają się związanych z tym dolegliwości bólowych. Warto przy tej okazji przypomnieć, że współczesne techniki stomatologiczne mają na uwadze komfort pacjentów. Zabieg jest wykonywany pod miejscowym znieczuleniem, więc w trakcie jego trwania pacjent nie odczuwa bólu. Może jednak doświadczać dyskomfortu – zwłaszcza gdy środek znieczulający przestanie działać. Niemniej dyskomfort ten ustępuje zwykle stosunkowo szybko.

Artykuł napisany we współpracy z centrum medycznym oferującym leczenie kanałowe Zielonki.