W owocach znajdziemy bogactwo witamin, składników mineralnych i wspomagającego trawienie błonnika pokarmowego. Świeże warzywa i owoce działają ochronne na układ pokarmowy, przeciwdziałają rozwojowi niektórych chorób, wspomagają leczenie otyłości i spowalniają procesy starzenia organizmu. Miąższ i sok z owoców przepełniają antyoksydanty oraz inne składniki aktywne, dzięki którym wygląda się młodo i czuje przypływ energii witalnej. Co takiego zawierają w sobie daktyle świeże, że warto je jeść przez cały rok?

 

Miękkie daktyle rozpływają się w ustach jak czekolada

Świeże daktyle smakują inaczej niż suszone i przede wszystkim różnią się od nich konsystencją. Świeże są miękkie, a miąższ cechuje mięsista, wilgotna i mazista struktura. W środku znajduje się nieduża, podłużna pestka. Czym jeszcze różnią się daktyle świeże od zwykłych? Są kilkukrotnie większe, słodsze i o wiele bardziej miękkie. Rozpływają się w ustach jak mleczna czekolada, dlatego uwielbiają je te osoby, które liczą kcal w swojej diecie. Porównanie do czekolady nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ w deserach o obniżonej zawartości kalorii, często właśnie te owoce zastępują czekoladę i pełnią rolę naturalnego słodziku.  

Amatorzy wyrabiania naturalnych słodyczy opracowali mnóstwo przepisów z wykorzystaniem świeżych owoców palmy daktylowej. Warto z nich skorzystać, choć same daktyle, jako przekąska też zastępują słodycze. Dzieci i dorośli je uwielbiają!

Świeże daktyle dostępne przez cały rok

Daktyle dostarczają wapń do budowy mocnych kości i zdrowych zębów

Daktyle świeże są bogate w wiele składników odżywczych, a na szczególną uwagę zasługuje wapń. Nie tylko mleko i jogurty warto podawać dzieciom, które tracą mleczne zęby. Daktyle zawierają łatwo przyswajalny wapń i fosfor, a więc budulec zębów i kości, dlatego te owoce dla przedszkolaków są cenną przekąską lub dodatkiem do deserków. Wapń to pierwiastek, który przyczynia się również do prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz krzepnięcia krwi. Korzyści ze spożywania daktyli osiągną nie tylko maluchy, ponieważ owoce są bogate w potas i magnez. Pierwszy odpowiada za pracę mięśni, chroni naczynia krwionośne oraz serce i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, natomiast drugi m.in. wspiera układ nerwowy i poprawia koncentrację. Daktyle są źródłem kwasu foliowego, witamin, a także błonnika. Warto włączyć je do diety i cieszyć się ich słodyczą.

Skąd się biorą świeże daktyle?  

Popularnym krajem pochodzenia daktyli świeżych jest Iran. Rozciągają się tam na dużych połaciach plantacje z palmami daktylowymi. Drzewa zaczynają wydawać owoce około 4-6 lat od posadzenia. Dopiero 7. letnie palmy przynoszą plony przeznaczone na eksport. Dojrzałe daktylowce w trakcie jednego zbioru rodzą od 70 do 140 kg. Większość owoców dojrzewa pod koniec sierpnia, a niektóre odmiany zbiera się już w czerwcu. Surowe owoce początkowo cechuje zielone zabarwienie. Z czasem nabierają pięknej żółtej, złotej lub różowej barwy. W tej fazie owoce są jeszcze twarde, ale już jadalne. Naturalne daktyle z pewnego źródła nie zawierają konserwantów (np. siarki) i nie podlegają modyfikacjom GMO.