Pod pojęciem reendo kryje się zabieg stomatologiczny wykonywany z przypadku wystąpienia silnego bólu i stanu zapalnego w zębie, który był już wcześniej leczony kanałowo. Konieczność jego przeprowadzenia stwierdza się na podstawie zdjęcia RTG zęba i oględzin jamy ustnej. Reendo wykonuje się pod mikroskopem, a prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala na ocalenie zęba przez usunięciem.
Czym jest reendo i kiedy się wykonuje ten zabieg?
Reendo najprościej możemy określić jako powtórne leczenie kanałowe, które jest wymagane w sytuacji, kiedy w leczonym wcześniej kanałowo zębie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Zabieg polega na usunięciu materiału wypełniającego ząb, ponownym oczyszczeniu jego kanałów oraz ich prawidłowym zabezpieczeniu. Niekiedy zdarza się, że reendo jest wymagane po kilku lub kilkunastu miesiącach od pierwszego leczenia endodontycznego.
Wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego jest m. in. pojawienie się stanu zapalnego lub obrzęku wokół zęba, wysięk ropny, ból zęba, infekcja bakteryjna tkanek okołozębowych, a także nieprawidłowe wykonanie pierwszego leczenia endodontycznego. Reendo przeprowadza się także w sytuacji, kiedy dochodzi do powikłań po pierwszym zabiegu, np. doszło do złamania narzędzia stomatologicznego w kanale.
Czy reendo jest zawsze możliwe do wykonania?
Warto wiedzieć, że reendo nie w każdym przypadku może zostać przeprowadzone. Zabieg nie jest wykonywany zwłaszcza w sytuacji, kiedy stan zapalny jest na tyle zaawansowany, że reendo nie dałoby oczekiwanych efektów. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy. Decyzję powtórnym leczeniu kanałowym zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem.
Reendo powinno być zawsze przeprowadzone pod mikroskopem, który zwiększa precyzję oraz szanse na powodzenie powtórnego leczenia kanałowego. Większa precyzja oznacza dla pacjenta także dużo niższe ryzyko powikłań pozabiegowych, a także znacznie większe szanse na ocalenie chorego zęba przed ekstrakcją.